Kornea nakli ne demektir?

Herhangi bir sebeble fonksiyonunu kaybetmiş kornea dokusunun sağlıklı donor kornea dokusu ile değiştirilmesi ameliyatıdır. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Halk arasında göz nakli olarak da kullanılsa da esasında gözün tamamen nakli günümüz koşullarında söz konusu değildir.

Kornea naklinin tipleri var mı?

Korneanın tam kat nakli bilinen en geleneksel tedavi şeklidir. Son zamanlarda ise patoloji nerde ise hedefe yönelik Bowman membran, ön stromal (SALK), derin stromal (DALK)  ya da sadece endotel hücre nakli (DMEK) gibi isimlerle dikişli veya dikişsiz teknikler uygulayarak işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Kornea naklinde doku uyumu için tetkikler yapılır mı?

Hayır. Kornea damarsız bir doku olduğu için uyum şartı aranmaz. Ancak alıcı ve donorde kanla bulaşan hastalıklar yönünden araştırma ve tetkikler yapılır. Bunun yanında donor korneanın göz bankası labaratuarında muayenesi ve hücre sayım işlemleri gerçekleştirilip uygunluk verilirse nakil için kullanıma sunulur.

Ameliyat sonrası takip süreci nasıl?

Ameliyattan sonra kontroller 1. Gün, 1.hafta, 1. Ay yapılır. İlk 6 ay aylık daha sonra 1. Yıla kadar 2 ayda bir kontrol dikişler alınana kadar uygun olur.  Azalan dozlarda göz damlaları devam edilir. Dikişsiz endotel nakli ve yarım kat kornea nakillerinde takip aralığı daha geniş olup ameliyat sonrası daha az ilaç kullanımı çoğu zaman yeterli olur.

Ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gereken durumlar?

Hasta ilaçlarını kendi kendine bırakmamalı. Kontrol muayenelerini önemseyip ihmal etmemeli. Hasta ağrı, batma, sulanma, görmede azalma gibi olağan dışı şikayetlerle karşılaştığı an sonraki muayeneyi beklemeden hızlıca doktoruna ulaşmalı. Erken tedavilerle doku red reaksiyonu ya da dikişlerle ilişkili enfeksiyon durumları sorunsuz önlenebilir.

Dikişli kornea naklinde sütürler ne zaman alınır?

Genellikle 1.yılda olsa da bazı durumlarda daha erken ya da daha geç de alınabilir. Dikiş alınmasına hastanın durumu ve astigmatizmanın miktarına göre karar verilir.

Dikişsiz kornea hücre naklinde doku nasıl alıcı yatağa yerleştirilir?

Burada iki farklı cerrahi teknik vardır. İlki keratokonus hastalarında kullandığımız Bowman membran nakli Femtosaniye laser ile alıcı göze küçük kesiden yerleştirilir. Açılan kesi kendi kendini kapattığı için dikiş konulmaz.

Diğer teknik ise kornea endotel hücre nakli olarak bilinen DMEK ameliyatıdır. Katarakt ameliyatları sonrası ya da bazı endotelyal distrofi durumlarında ihtiyaç duyulur. Desme membran rulosu küçük kornea kesiden yerleştirilip göz içinde hava ile alıcı dokuya yapıştırılır. Burada hastanın ilk 2 gün sırt üstü pozisyonda yatması dokunun yatışması için önemlidir.