Kontakt lensler ne amaçla kullanılır?

Farklı amaçlarla farklı materyal ve yapıda kontakt lensler vardır. Hangi göze hangi lensin uygun olacağı ise göz muayenesi ile tespit edilir. Kontakt lensler başlıca miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının gözlük yerine düzeltilmesinde kullanılır. Ayrıca keratokonus ya da düzensiz astigmatizma sözkonusu ise sert, hibrid ya da skleral kontakt lensler tercih edilen özel lenslerdir. Kozmetik amaçla da  lensler kullanılmaktadır.

Kontakt lens göze zarar verir mi?

Yapısı uygun olmayan gözde kullanılırsa ya da kullanılan lensin kullanım talimatlarına uyulmaz ise ciddi göz enfeksiyonlarına sebep olabilir. En korkulan enfeksiyon ise görmeyi de tehdit eden ağrılı keratit (kornea enfeksiyonu) dir.

Kontakt lens kullanırken gözde kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık veya batma hissi oluşursa, kullanıcı hızlıca lensi çıkartıp doktora başvurulmalıdır. Hiçbir zaman gözlük kadar sağlıklı değildir. Ancak, lensin kullanım talimatları dışına çıkılmaz, hijyen kurallarına uyulur ve  geceleri lens çıkarılır ise riskler büyük oranda azalır ve sorunsuz kullanmaya devam edilir.