Eximer laser nedir?

Gözün kornea tabakasında doku buharlaştırma yolu ile etki gösteren bir tedavidir. Argon-florid gazının uyarılması sonucu elde edilen, 193 nm dalga boyuna sahip UV lazerdir. Gözdeki refraksiyon kusurlarının düzeltilmesinde uzun süredir kullanılmaktadır. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Femtosaniye laser ne demek?

Çok kısa süren atım sayesinde kornea tabakasında istenilen seviye ve kalınlıklarda korneal kesi oluşturmayı sağlayan laserdir. Kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan LASIK’de flep oluşturma, doku çıkarma, astigmatik keratotomi de kesi, kornea naklinde bıçak yerine donor ve alıcı kornea yeri hazırlamada, keratokonus tedavisinde kornea içine halka yerleştirme gibi çok sayıda kornea ameliyatında Femtosaniye laser cihazları kullanılmaktadır.

Eximer lazer kimlere uygulanır?

Toplumda  göz çizdirme olarak da bilinen lazer ameliyatı, miyopi, astigmatizma, hipermetropi gibi kırma kusurlarının düzeltilmesinde gözlük ya da kontakt lens yerine tercih edilen bir işlemdir. 18 yaş üzerinde kişinin göz muayene ve tetkikleri uygunluk gösteriyorsa laser tedavi işlemi yapilabilir. İleri yaşlarda da  lazer kornea refraktif cerrahi  yapilabilse de 40 yaş üzerinde göz içi lens tedavileri daha ön plana çıkmaktadır. Hangi prosedürün hastaya uygun olacağı hekimin tetkik ve değerlendirmeleri ile belirlenir.

Eximer lazer ameliyatı kimlere uygulanmaz?

Kuru göz hastalığı, diabet hastalığı, sistemik romatizmal hastalıklar ve bazı sistemik ilaç kullanımı olanlar, gebelik ve emzirme durumlarında eximer lazer ameliyati uygun olmaz. Ayni zamanda, keratokonus, katarakt, glokom, bazı retina ve optik siniri hastalıkları bulunanlara da lazer ile gözlükten kurtulma ameliyatlari önerilmez. Sistemik ve göz ile ilgili risk faktörleri olmasa da lazerin uygulanacağı kornea tabakasının korneal topografi/tomografi incelemeleri lazere uygun olmayabilir. Lazer tedavisi öncesi tüm artı ve eksileri ile ayrıntılı bir inceleme gereklidir.

En iyi lazer yöntemi hangisidir?

Seçilecek lazer yöntemi hastadaki kırma kusuru tipi (miyopi, hipermetropi, astigmat ve mix), hastanin yaşı ve kornea tabakasının özelliklerine göre farklılık gösterebilir ve yapılan tetkik ve muayene sonucunda yönteme karar verilir. O yüzden tüm hastalar için aynı yöntem seçilmesi doğru degildir.

Günümüz koşullarında kullandiğimiz cerrahi lazer teknikleri; yüzey cerrahisi (PRK, LASEK), flepli cerrahi (Femto-LASIK, mikrokeratomla LASIK),  lentikül cerrahisi (SMILE) olarak sıralanır.

Eximer lazer uygun olmayanlarda başka tedavi seçeneği var mı?

Göz içi yapıları uygun ve tetkiklerdeki ölçümler ameliyata engel değilse özel göz içi lens yerleştirilmesi yöntemleri ile de kırma kusurları düzeltilebilir. Ayni şekilde, göz içi lens yerleştirme ameliyatının avantaj ve dezavantajları hekim tarafindan değerlendirilip uygun cerrahi teknik seçilir.