Katarakt Nedir?

Göz içinde yer alan doğal merceğin matlaşması demektir.  Sinir ve damar içermeyen bu mercek bulanık hal alır ve saydamlığını kaybeder. Kataraktın şiddetine göre kahverengi, sarı ileri evre de ise beyaz renklenme oluşur. Zamanla görmede bulanıklaşma ve perdelenme ile seyreder ve tedavi edilmez ise tamamen körlükle sonuçlanır.

Katarakt neden oluşur?

En fazla karşılaşılan sebebi yaşlanmayla birlikte gözdeki merceğin içinde meydana gelen değişikliklerdir. Çocuklarda ve daha erken yaşlarda ise,  metabolik ve sistemik hastalıklar, sistemik ya da göz üzerine ilaç kullanımı, mikrobik durumlar, göz yaralanmaları ve travmalar doğal merceğin matlaşması ile sonuçlanabilir.

Kataraktlı göz nasıl görür?

Başlangıçta renklerin canlılığında ve görme kalitesinde azalma, ışık ve araba farlarından rahatsız olma, görüntülerde soluklaşma, perdeli görme olurken zamanla görme seviyesinde azalma meydana gelir. Tedavi edilmez ise görme ışığı hissetme seviyesine kadar geriler. Bazı hastalarda ise geç dönemde göz tansiyona (glokom)  yol açabilir.

Tedavisi Nedir?

İlaçla ya da gözlükle tedavisi yoktur. Görme düzeyi azaldığında ya da hastada görme şikayetleri oluşturmuş ise katarakt ameliyatı yapılması gerekir. Ancak seçili bazı durumlarda katarakt oluşmadan da gözlükten kurtulmak ya da çok yüksek numaralı gözleri tedavi etmek için katarakt ameliyatı yaparak göz içi mercek uygulaması yapılabilir.

Katarakt ameliyatında hasta ağrı hisseder mi?

Genellikle damla anestezisi ile yapılmaktadır. Ancak bazı ağrı eşiği düşük vakalarda ilave anestezi, ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar verebiliyoruz. Lokal anestezi olduğu için karşılıklı konuşma ve iletişim ameliyat boyunca devam etmektedir.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer ve sonrası iyileşme?

İyileşme süresi günler içerisinde olur.  Yaklaşık bir ay göz üzerine damlalar kullanılır. Göz içerisine kullanılan mercekler kalıcıdır, nadiren değiştirilmesine ihtiyaç duyulur.

Ameliyat sonrası batma olur mu?

Gözde batma hissedilmesi olağandır. Sık karşılaştığımız bir durumdur ve genellikle geçicidir. Azaltmak için birkaç ay yapay göz yaşı damlalarının kullanılması gerekebilir. Zaman içinde şikayetler azalmaktadır.